Row of network servers in data center isolated on white background with reflection effect

Sunucu ve Veri Depolama

Genel olarak önemli iş uygulamaları ve veri yönetimi için doğru sunucu çözümlerinin belirlenmesi, iş sürekliliği ve veri güvenliği için en önemli hususlardan bir tanesidir. Aktüel Sistem, profesyonel satış ve teknik ekibiyle, mevcut ve devamındaki iş ihtiyaçlarınızı karşılayacak, bütün seviyelerde, maksimum kapasite ve performans sağlayan sunucu modelleri ile çözümler ve katma değerli hizmetler sunmaktadır. Dünya markası olan sunucu modelleri için Dell, HP, IBM, Fujitsu gibi lider üreticilerin iş ortaklığını yürüten firmamız; sunucuların temini, montajı, devreye alınması, işletim sistemi kurulması, yazılım ve donanım yapılandırma çözümleri sunmaktadır.

Uzmanlıkları sertifikalarla kanıtlanmış satış ve satış öncesi teknik ekiplerimiz gereksinimlerinizi analiz ederek size en uygun hizmet ve çözümü tespit etmektedir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda tasarlanan sistemin konfigürasyonu en ince detayına kadar belirlenmektedir. Daha sonra oluşturulan proje planı dahilinde ürünler temin edilip sistem mühendislerimiz tarafından kurulup, sistem devreye alınmaktadır.

Veri Depolama Çözümleri

Mevcut durumda bilgi, kurumların en önemli ve vazgeçilmez kaynaklarından biri haline gelmiştir. Kurumlar yeni yatırımlarının büyük bir kısmını veri saklama, kullanma ve yönetme amacıyla yapmaktadır. Teknoloji ile beraber metin verilerinin yanında, ses ve görüntü gibi daha fazla saklama kapasitesi gerektiren verilerde önem kazanmıştır. Bunun ile beraber disk kapasiteleri GB (gigabyte) seviyelerinden TB (terabyte) seviyelerine çıkmıştır. Yüksek kapasitede verilerin sağlıklı ve problemsiz bir şekilde korunabilmesi için daha esnek, akıllı ve kolay yönetilen veri depolama çözümlerine ihtiyaç doğmuştur. Veri depolama çözümlerinin sunacağı yararlardan bazıları şöyledir;

  • Disk alanını yönetmek ve paylaştırmak için gerekli sürenin kısaltılması.
  • Kritik uygulamaların, sürekli donanım arızası endişesi taşımadan çalıştırılması.
  • Veri yedeklemesinin iş saatlerine uzaması durumunda sistemde yavaşlama olmaması.
  • Verilerin geri yüklenmesi gerektiğinde, hedeflenen zaman aralığı içinde bitirilebilmesi.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Birlikte yapmış olduğumuz Sistem, Firewall ve işletim sistemi upgrade ve revizyon işlemlerinde ve Exchange sunucumuzun Office 365 üzerine taşınması işlemleri esnasında gerek satın alamada gerekse kurulum ile ilgili bize olan desteklerinizden ve başarılı operasyonumuzdan dolayı işi alanında tecrübeli Aktuel Sistem ekibine teşekkür ederiz.

Uğur Yenice
Genel Koordinatör, THE PARTNERS

Firmamızda bilgi işlem altyapısı entegre değilken, Aktüel Sistem ve ekibi sayesinde hem bir sisteme kavuştuk hem de personellerimizin verimliliği arttı. Sorunsuz ve temiz iş yapması yanında oldukça ilgili yaklaşımda bulunan personelinden de son derece memnun kaldık. Çözüme yönelik öneri ve özverili çalışmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum ve başarılarının her zaman artarak devamını diliyorum.

Yunus Sağlam
Genel Müdür, Huzur Basın Yayın

İhtiyaçlarımız doğrultusunda Aktüel Sistem ekibi bize Cyberoam, F-Secure ve StorageCraft ürünleri ile çözümler üretti. İhtiyaçlarımızı karşılamak ile bereber sundukları çözümlerin arkasında durarak bize kaliteli bir hizmet verdiler.

Atilla Öndersev
Bilgi İşlem Müdürü, Mert Ilkem / Pantera

Veri Depolama Çeşitleri

Çoğalan ihtiyaçlara paralel olarak veri saklama teknolojileri de gelişmiş, DAS (direct attached storage), NAS (network attached storage) ve SAN (storage are network) sistemleri yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Directed Attached Storage (DAS)

Verinin saklanacağı cihazın, depolama yapacak olan cihaza doğrudan bağlantısı ile meydana gelen çözümdür. DAS’ın bağlı olduğu cihaz, depolama birimini kendi yerel (lokal) diski olarak kabul eder ve buna göre işlem yapar.

Network Attach Storage (NAS)

Ağ üzerindeki cihazlar tarafından erişilebilen, gönderilen veriyi depolayan ve bu veriye erişimi sağlayan, içerisinde gömülü bir işletim sistemi bulunan ve klasik sunucu sistemlerindeki client/server ilişkisini esas alan bir sistemdir. Gereksinimlere göre, NAS cihazlarının kapasitesi ek diskler ile genişletilebilir. Dosya sunucusu (file server) yerine NAS cihazlarının kullanılmasının nedeni güvenliktir. Dosya sunucularında olduğu gibi, NAS cihazlarında işletim sisteminin istemci tarafı olmadığı için gelen saldırılara karşı daha güvenlidir.

Storage Area Network (SAN)

Paylaşılmış depolama birimlerinin bulunduğu yüksek hızlı ağdır. LAN veya WAN üzerindeki bütün depolama cihazları, SAN teknolojisi ile bütün ağ tarafından kullanılabilir durumda olur. Daha fazla depolama cihazı ağa eklenerek, ağdaki depolama yapacak birimlerin hizmetine sunulabilir.

Yenilenen Çözümlerimizi İncelediniz mi ?