Network and internet telecommunication equipment in server room, data center interior

Datacenter

Aktüel Sistem Datacenter Hizmetlerini Türkiye’nin en büyük yeni nesil datacenterlarından olan SadeceHosting Veri Merkezinde Aktüel Sistem için özel olarak ayrılmış olan alan üzerinden müşterilerine sağlamaktadır. Özelleştirilebilir bir çok hizmetin yanında bir veri merkezinden alınacabilecek bütün hizmetler, BTK tarafından resmi yer sağlayıcısı olan Aktüel Sistem tarafından sunulmaktadır.

Datacenter Genel Özellikleri

 • Toplam Sunucu Kapasitesi (Adet)
  7500 Sunucu
 • Toplam Internet Kapasitesi
  40 Gbit
 • Aktif Internet Kapasitesi
  24 Gbit
 • Uzaktan Reboot Özelliği
  Opsiyonel
 • IP-KVM Özelliği
  Ücretsiz
 • Yedekli Jeneratör
  Mevcut
 • Yedekli UPS
  Mevcut
 • DDOS/Botnet Firewall
  Opsiyonel
 • 7/24 Çağrı Merkezi
  Mevcut

Network İnternet Erişimleri

İç network ekipmanları Cisco ve Juniper backbone switchler üzerinde yürütülmekte, alt ekipmanlar Layer2 tabanında servis vermektedir.
Internet omurgası Juniper MX ve M serisi router cihazlar üzerinden sağlanmaktadır.
Datacenter, aşağıda belirttiğimiz Türkiye’nin en büyük alt yapı sağlayıcıları ile direk bağlantılara sahiptir.
Türk Telekom 1×10 Gbit – 4×1 Gbit (fiziksel yedekli olarak)
Tellcom 3×10 Gbit (fiziksel yedekli olarak)
Aynı zamanda Türkiye içerisindeki en büyük erişim sağlayıcılar ile peering bağlantılarına sahiptir.
Datacenter içerisinde Juniper ISG network ekipmanları ile DDOS ve Botnet koruma ürünleri müşterilerimize sağlanmaktadır.

Fiziksel Alan

Datacenter alanlarımız toplamda 1300 m2 sistem odası, 750 m2 çalışma ofisine sahiptir. Bu boyutlar ile Türkiye içerisindeki en geniş aktif çalışan haldeki özel datacenter durumundadır.

Deprem konusunda her tür onayı alınmış merkezlerde yer alan datacenterlarımızda özel otopark imkanı bulunmaktadır, otopark ve plaza girişlerinde güvenlik kontrollerinden geçilerek ofisimize erişilmektedir.

Güvenlik takibi için elektronik geçiş sistemi uygulanmış, sürekli kayıt altında ve şirketimiz dışında özel güvenlik şirketlerince izlenen kamera sistemi sayesinde ekstra güvenlik sağlanmaktadır.

Elektrik ve Enerji

Datacenter larımız toplamda 1200 Kwatt enerji anlaşmasına sahiptir. Sahip olduğumuz bu anlaşmalarımız sayesinde yüksek gerilim hatları ile direkt olarak bağlantımız bulunmakta olup, ihtiyaç halinde kapasitelerimizi 2 katına kadar yükseltme şansımız bulunmaktadır.

Şebeke elektriğinde bir sorun durumunda 1 adet 1600 KVA kapasiteli Mitsubishi, 1 adet 750 KVA kapasiteli AKSA Dizel Jeneratör tarafından beslenen N+1 özelliklerde dünya standartlarında yedekli destek sağlanmaktadır.

Anlık kesintiler ve enerji geçişleri için APC markalı UPS sistemlerimiz bulunmaktadır. Toplam kapasite yine N+1 yani ihtiyaçlarımızın 2 katı UPS sistemimiz bulunmaktadır.

Enerji işimizin en önemli konusu olduğundan iç elektrik şebekemiz 6500 sunucu için tasarlanmış, aktif 4000 sunuculuk mecra olarak servis sunulmuştur.

Tüm enerji ekipmanları elektronik ortamda ekibimiz tarafından takip edilmekte ve arıza anlarında en kısa sürede müdahale yapılabilmektedir.

Yangın Söndürme

Datacenter bünyesinde FM-200 sanayi standartlarında gazlı söndürme sistemi ile desteklenmekteyiz.

İklimlendirme

Datacenter içerisinde 5.000.000 BTU kapasitesinde hassas klima soğutma sistemi bulunmaktadır. Yine N+1 yedekli şekilde organize edilen soğutma sistemleri elektronik ortamlarda kontrol altında tutulmakta ve düzenli olarak takip edilmektedir. Sunucular en uygun ısı şartlarında müşterilerinize en iyi performansı sunabilmektedir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Birlikte yapmış olduğumuz Sistem, Firewall ve işletim sistemi upgrade ve revizyon işlemlerinde ve Exchange sunucumuzun Office 365 üzerine taşınması işlemleri esnasında gerek satın alamada gerekse kurulum ile ilgili bize olan desteklerinizden ve başarılı operasyonumuzdan dolayı işi alanında tecrübeli Aktuel Sistem ekibine teşekkür ederiz.

Uğur Yenice
Genel Koordinatör, THE PARTNERS

Firmamızda bilgi işlem altyapısı entegre değilken, Aktüel Sistem ve ekibi sayesinde hem bir sisteme kavuştuk hem de personellerimizin verimliliği arttı. Sorunsuz ve temiz iş yapması yanında oldukça ilgili yaklaşımda bulunan personelinden de son derece memnun kaldık. Çözüme yönelik öneri ve özverili çalışmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum ve başarılarının her zaman artarak devamını diliyorum.

Yunus Sağlam
Genel Müdür, Huzur Basın Yayın

İhtiyaçlarımız doğrultusunda Aktüel Sistem ekibi bize Cyberoam, F-Secure ve StorageCraft ürünleri ile çözümler üretti. İhtiyaçlarımızı karşılamak ile bereber sundukları çözümlerin arkasında durarak bize kaliteli bir hizmet verdiler.

Atilla Öndersev
Bilgi İşlem Müdürü, Mert Ilkem / Pantera

Yenilenen Hizmetlerimizi İncelediniz mi?